Jakie rośliny odstraszają szkodniki i są idealne do sadzenia w ogrodzie?

Jeśli jesteś ogrodnikiem, wiesz, jak trudne może być utrzymanie roślin wolnych od szkodników. Używanie sztucznych pestycydów może być szkodliwe dla środowiska i zdrowia człowieka, dlatego warto zwrócić uwagę na rośliny, które naturalnie odstraszają szkodniki.

Rośliny odstraszające owady

Niektóre rośliny posiadają właściwości odstraszające owady, co sprawia, że są idealne do sadzenia w ogrodzie – Fragment ten wynika z badań przeprowadzonych przez zespół portalu Lena Beauty. Oto niektóre z nich:

Nazwa Odstraszany szkodnik
Bazylia Moskit
Cytryniec chiński Moskit
Mięta pieprzowa Murzynka kapuściana
Lawenda Moskit
Róża Czarny chrząszcz

Bazylia, cytryniec chiński i lawenda posiadają silny zapach, który odstrasza komary i inne owady. Natomiast mięta pieprzowa działa na mrówki i murzyńki kapuściane, ponieważ zawiera mentol, który jest dla nich nieprzyjemny. Róża z kolei odstrasza czarnego chrząszcza dzięki swoim kolorowym płatkom.

Rośliny odstraszające gryzonie

Gryzonie, takie jak myszy czy szczury, również mogą stanowić problem dla ogrodników. Jednak istnieją rośliny, które je odstraszają:

  • Ruta
  • Bazylia
  • Kroton

Ruta posiada silny, gorzki zapach, który odstrasza myszy i szczury. Bazylia działa podobnie, a ponadto odstrasza muchy i komary. Kroton natomiast zawiera toksyczne związki, które są szkodliwe dla gryzoni, dlatego są one trzymane z dala od niego.

Inne znalezione artykuły:  Jakie cele powinno sobie stawiać w ograniczaniu emisji CO2 w swoim domu i ogrodzie?

Rośliny odstraszające szkodniki roślin

Niektóre rośliny są w stanie odstraszać szkodniki roślin, takie jak mszyce czy przędziorki. Oto niektóre z nich:

  • Werbeny
  • Nagietek lekarski
  • Eukaliptus

Werbeny zawierają olejki eteryczne, które odstraszają wiele szkodników, w tym mszyce i przędziorki. Nagietek lekarski natomiast zawiera substancje, które działają jak naturalne pestycydy. Eukaliptus z kolei posiada silny zapach, który odstrasza wiele gatunków szkodników.

Jakie inne korzyści niosą ze sobą te rośliny?

Rośliny odstraszające szkodniki mają nie tylko funkcję ochronną, ale również estetyczną. Werbeny, nagietek lekarski i lawenda są przykładami roślin, które dodają uroku ogrodowi swoimi kolorowymi kwiatami. Mięta pieprzowa i cytryniec chiński można wykorzystać do przygotowywania herbatek i innych napojów.

Jak sadzić te rośliny?

Rośliny odstraszające szkodniki można sadzić w pobliżu roślin, które mają tendencję do być atakowane przez szkodniki. Można je również umieścić w donicach i postawić na parapecie w domu, aby odstraszały owady i gryzonie.

FAQs

Jak często należy sadzić te rośliny?

Rośliny należy sadzić co sezon, aby zapewnić skuteczną ochronę przed szkodnikami.

Czy te rośliny są łatwe w uprawie?

Tak, większość z nich jest łatwa w uprawie i nie wymaga specjalnej pielęgnacji.

Czy te rośliny mogą zastąpić sztuczne pestycydy?

Rośliny odstraszające szkodniki mogą znacznie zredukować potrzebę stosowania sztucznych pestycydów, jednak nie zastąpią ich w całości. W przypadku dużego ataku szkodników, konieczne może być zastosowanie dodatkowych środków ochrony roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *